Zakończyły się rekolekcje „Podejmij walkę”

Rekolekcje są czasem walki, w której człowiek, wyłączający się z biegu codziennych spraw, wchodzi w siebie – by w świetle Słowa Bożego głębiej zastanowić się nad swoim życiem i relacjami: z Bogiem, światem i samym sobą.

Wyższe Seminarium Duchowne w Drohiczynie zaprosiło młodzież męską ze szkół średnich i studentów na rekolekcje, podczas których uczestnicy mogli przez wspólną modlitwę, rozmowę, spędzenie czasu razem – podjąć walkę o swoją przyszłość.

Rekolekcjom, które odbyły się w dniach 29 – 31 stycznia, przewodził ks. Marcin Szymanik – prefekt WSD wraz z klerykami: Radosławem Kalickim, Dominikiem Hryciem, Patrykiem Nagórnym, Michałem Sawickim i Grzegorzem Konopackim. Tematem przewodnim były słowa Podejmij walkę. Z zaproszenia skorzystało 42 osoby, pochodzące z parafii: Bielsk Podlaski, Brańsk (Karmel), Ciechanowiec, Czartajew, Drohiczyn, Dziadkowice, Hajnówka (Podwyższenia Krzyża Świętego), Kamionna, Kosów Lacki, Liw, Łubin Kościelny, Miłowice Maćki, Ostrożany, Ruchna, Sokołów Podlaski (Miłosierdzie Boże), Skrzeszew, Siemiatycze (WNMP, Św. Andrzeja Boboli), Starawieś, Strabla, Perlejewo, Węgrów (Bazylika, Św. O. Pio), Wirów i Tokary.

W piątkowy wieczór uczestnicy spotkali się z J. E. ks. bp Tadeuszem Pikusem oraz z ks. Tadeuszem Syczewskim, rektorem WSD. Po spotkaniu cała grupa obejrzała film „Cristiada”.

Następnego dnia, pod wpływem filmu, który opowiada historię grupy kobiet i mężczyzn, decydujących się na podjęcie ryzyka wiary. Uczestnicy rekolekcji starali się odpowiedzieć na pytanie: ile warta jest twoja wolność? Odpowiedzi szukaliśmy w modlitwie Liturgią Godzin, konferencjach i pracy w grupach. Szczególnym czasem walki o pogłębienie miłości do Boga, była adoracja Najświętszego Sakramentu oraz sakrament pokuty i pojednania.

W sobotnie popołudnie ks. Jarosław Rosłon, opiekun duchowy i trener Katolickiego Klubu Sportowego Orzeł Bobola z Siemiatycz, zorganizował turniej w piłkę nożną. Przez grę uczyliśmy się współpracy z bliźnim. Te doświadczenie pomogło dostrzec, że do walki
z pokusami tego świata przydatny jest też sport.

Czas w seminarium dał szansę na doświadczenie Miłości Boga, zakorzenienie w Niej i rozpoczęcie budowania swojego życia w oparciu o Nią. Bóg kocha nas takimi, jakimi jesteśmy. Pragnie być z nami, ale to od naszych codziennych wyborów zależy czy odpowiadamy miłością na miłość Bożą. Każdego dnia powinniśmy podejmować walkę o dobrą relację z Bogiem, bliźnim i samym sobą.

Każdy z uczestników – na zakończenie niedzielnej Mszy Św. i rekolekcji otrzymał krzyż i uroczyste błogosławieństwo. Bóg nieustannie błogosławi tym, którzy podejmują zmagania i pragną Mu oddać swoje życie. Krzyż – symbol Chrystusa, przypomina, że w walce o dobre życie, mamy szukać pomocy w tym szczególnym Znaku.

Al. Grzegorz Konopack