VIII Mistrzostwa Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych

20 lutego 2016 r. w Białymstoku odbyły się VIII Mistrzostwa Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych w halowej piłce nożnej. Gospodarzami rozgrywek byli ubiegłoroczni tryumfatorzy – Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku. Do rozgrywek stanęło 16 drużyn: Białystok, Częstochowa, Drohiczyn, Kalisz, Łomża, Łódź, Kielce, Pelplin, Przemyśl, Sandomierz, Siedlce, Warszawa, Warszawa – Praga oraz seminaria zakonne Franciszkanów, Jezuitów i Księży Misjonarzy. Na najwyższym stopniu podium tym razem stanęło Metropolitarne Wyższe Seminarium Duchowne z Warszawy.

Seminarium Drohiczyńskie startowało w mistrzostwach po raz pierwszy, dlatego nie było wymieniane w gronie faworytów. Jednak jak na debiutantów spisało się bardzo dobrze zajmując trzecie miejsce w fazie grupowej. Mimo, że nie wystarczyło to, aby wejść do strefy medalowej, momentami pokazywali niezwykle efektowną i skuteczną grę.

Zespoły zjechały się już dzień wcześniej wieczorem. Wszyscy zostali życzliwie przyjęci w białostockim seminarium. Po wspólnym posiłku i losowaniu grup turniejowych, alumni mieli czas na wspólną integrację i zwiedzenie gmachu seminarium.

Dzień zawodów rozpoczął się Mszą Świętą celebrowaną w kaplicy seminaryjnej, której przewodniczył ks. prał. dr hab. Andrzej Proniewski – rektor AWSD, a homilię wygłosił ks. prał. prof. dr hab. Józef Zabielski – wieloletni wykładowca seminarium. W eucharystię czynnie włączali się klerycy ze wszystkich drużyn, m. in. Mateusz Roguski z WSD Drohiczyn, który odpowiadał za przygotowanie liturgii słowa.

Następnie zespoły udały się na dwie hale, na których równocześnie toczyły się rozgrywki. Turniej zakończył się wieczorem. Cały dzień upłynął w duchu zdrowej, sportowej rywalizacji. Zawodnicy z całej Polski chwalili miłe przyjęcie i dobrą organizację imprezy przez białostockie seminarium. Dzięki takim wydarzeniom polscy alumni mają okazje do wzajemnego poznania się i poczucia ducha wspólnoty.

W składzie WSD Drohiczyn wystąpili alumni: Rafał Oleksiuk, Wojciech Jakubowski, Radosław Kalicki, Łukasz Zębrowski, Mateusz Roguski, Bartosz har Ojdana oraz Grzegorz Konopacki, a także ks. Dariusz Kucharek.

al. Rafał Oleksiuk