Spotkanie rodziców alumnów

10 kwietnia 2016 roku gmach Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie wypełnił się gośćmi. Tego dnia, odbyło się bowiem coroczne spotkanie rodzin alumnów. Z całej diecezji, a nawet z dalszych zakątków Polski,zjechali się rodzice, babcie, dziadkowie oraz rodzeństwo kleryków.

Na początku wszyscy zostali przywitani w ciepłych słowach przez ks. rektora Tadeusza Syczewskiego. Następnie rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył ks. bp Tadeusz Pikus. W homilii przypomniał, że każdy z nas ma powołanie do świętości. Dodał jednak również, iż jak mówi Pismo Św.

„Wielu jest powołanych, lecz mało wybranych”(Mt 22,14).

Po Mszy Św. uczestnicy spotkania udali się na aulę seminaryjną, gdzie mogli obejrzeć spektakl pt. „Czym się Panu odpłacę…”, w wykonaniu kleryków oraz loretanki – siostry Mirelli, który opowiadał o niezwykłym życiu i działalności bł. Ignacego Kłopotowskiego, kapłana pochodzącego z diecezji drohiczyńskiej który swoje życie poświęcił pracy z najbiedniejszymi oraz wydawaniu prasy katolickiej w trudnych czasach zaborów. Inspiracją do powstania sztuki jest obchodzona w tym roku 150. Rocznica urodzin bł. Ignacego.  Reżyserią sztuki zajął się al. Maciej Koszewski. Widownia z zapartym tchem oglądała przedstawienie a na koniec nagrodziła aktorów gromkimi brawami. Słów pochwał o spektaklu nie szczędził zarówno ksiądz biskup, jak i matka generalna Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej, które zostało założone w 1920 r. właśnie przez bł. Ignacego. Ważnym punktem dnia był wspólny obiad na refektarzu seminaryjnym. Po obiedzie można było odwiedzić Muzeum Diecezjalne, a także zwiedzić gmach seminarium oraz korzystając z pięknej pogody, pospacerować po ogrodach seminaryjnych. Pokoje alumnów tego dnia również były otwarte dla gości.

Spotkanie w świątecznej atmosferze było dobrą okazją do wzajemnej integracji oraz oderwania się na chwilę od codziennych obowiązków. Rodziny mogły zobaczyć z bliższej perspektywy warunki, w jakich żyją, uczą się i formują alumni.Można było odczuć bardzo dobrą atmosferę wśród gości. Wszyscy byli zadowoleni z niezwykle miłego przyjęcia w seminarium. Już za rok kolejne spotkanie, miejmy nadzieję, że w jeszcze większym gronie.

al. Rafał Oleksiuk, foto: al. Bartosz Ojadana