1050. rocznica Chrztu Polski

 

14 kwietnia 966 r. książe Mieszko I wraz z całym swoim dworem przyjął chrzest, był to przełomowy dzień w historii naszego kraju. 1050 lat później, 14 kwietnia 2016 r. alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie włączając się w ogólnopolskie obchody, zebrali się w kaplicy seminaryjnej na Eucharystii, aby dziękować Bogu za to wydarzenie.

 Na początku Mszy Św. prezes kleryckiego koła historycznego, al. Arkadiusz Szmurło przypomniał nam o tym, że obecnie, mimo iż niektóre fakty dotyczące chrztu (np. dokładne miejsce) pozostają nieznane, historycy są zgodni, co do faktu, że chrzest Polski radykalnie wpłynął na losy polskiego narodu, państwa i Kościoła, włączając Polskę do zachodniej cywilizacji europejskiej. Mszy przewodniczył Jego Magnificencja ks. rektor Tadeusz Syczewski, a homilię wygłosił ks. dr Zenon Czumaj, dyrektor Muzeum i Archiwum Diecezjalnego oraz wykładowca Historii Kościoła w drohiczyńskiej uczelni. Ks. Zenon zwrócił uwagę na dwa krótkie zdania zapisane przed wiekami: „Dubrovka venit ad Miskonem” (Dąbrówka przybyła do Mieszka), „Mysko dux baptizatur” (Książę Mieszko został ochrzczony). Z tego przekazu widzimy, iż kluczową role w przyjęciu chrześcijaństwa przez nasz naród odegrał książe Mieszko I oraz jego żona, księżniczka czeska Dąbrówka. Ważną postacią był również ów nieznany duchowny (być może był to bp Jordan), który w dwóch zdaniach pozostawił potomnym świadectwo tego arcyważnego wydarzenia. Ks. Zenon opowiadał również o uroczystych obchodach milenium chrztu w 1966 r., które w trudnych czasach komunizmu pokazały niezwykłą siłę wiary Polaków.

Na koniec Eucharystii wszyscy zgromadzeni odśpiewali uroczyste „Te Deum”, którego polska wersja śpiewana obecnie w kościołach powstała właśnie na obchody milenium chrztu oraz „Boże coś Polskę”. Świętując uroczyście 14 kwietnia mogliśmy, podziękować Panu, za to, że żyjemy w wolnym, chrześcijańskim kraju.

al. Rafał Oleksiuk