GDZIE CHRZEST, TAM NADZIEJA…

Dzień 1 – 15 kwietnia

W dniach 14-16 kwietnia w całej Naszej Ojczyźnie świętujemy Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski. Po Mszy św. w kaplicy seminaryjnej wyruszyliśmy w drogę do Poznania. Na miejscu czekał na nas ksiądz proboszcz parafii Nawiedzenia NMP, u którego gościmy. Wieczorem uczestniczyliśmy w uroczystej Eucharystii sprawowanej w najstarszej katedrze na ziemiach Polski, celebrowanej przez licznie zgromadzonych biskupów, pod przewodnictwem Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej Pietro Paroliniego. Homilia była swego rodzaju refleksją nad wiernością zobowiązaniom wynikającym ze chrztu. Rozważania były oparte na trzech wątkach chrztu: św. Pawła, Mieszka I i każdego z nas.  Po zakończonej Mszy św. udaliśmy się na wspólną agapę.

Dzień 2 – 16 kwietnia

Drugi dzień związany był z obchodami na INEA Stadion. O godz. 10.00 rozpoczęło się wspólne czuwanie oparte na kerygmacie. Wśród osób dających świadectwa swojego życia z Bogiem było wiele osób znanych „z ekranu”.

Moje życie jest pełne cudów. Miałem być muzykiem, a mogę być świętym, moja córka miała nie żyć, a wyszła z raka, miała nie mieć dzieci, a czekamy na czwartego wnuka

− mówił w swym świadectwie znany muzyk Robert Litza.

Byłem muzykiem, obojętnym na Boga i Jego sprawy, byłem łobuzem i do dzisiaj jestem. Jedyne co mogę dać Panu Jezusowi, to moje grzechy

− przyznał Litza.

Czuwanie prowadzili Dorota Chotecka i Radosław Pazura. Kulminacją tej części było odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, któremu przewodniczył abp Stanisław Gądecki.

O godz. 14.00 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Pietro Parolina.

Niech Jubileusz będzie okazją do ponownego odkrycia korzeni wiary i jej umocnienia poprzez dawanie jej innym, aby być w świecie znakami miłosierdzia i świadkami zmartwychwstania Chrystusa

– zachęcił kard. Pietro Parolin w swym kazaniu. Podkreślił, że papież Franciszek bardzo oczekuje na osobiste przybycie do Polski w lipcu bieżącego roku z okazji XXXI Światowego Dnia Młodzieży.

Podczas Mszy św. dwie młode kobiety – Aleksandra i Roksana Anastazja – zostały ochrzczone. Przyjęły także sakramenty bierzmowania i Komunii św. Do tego wydarzenia przygotowywały się od jesieni ubiegłego roku. Po otrzymaniu sakramentów rozległy się gromkie oklaski.

Przed błogosławieństwem nastąpiła ceremonia posłania kilkunastu osób świeckich, zaangażowanych w nową ewangelizację w parafiach w całej Polsce. Kard. Parolin wręczył im pobłogosławione przez abp. Gądeckiego drewniane krzyżyki. Najmłodsze chrześcijanki otrzymały zaś różańce, przekazane przez Ojca Świętego.

Centralne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski na poznańskim INEA Stadion zakończył wieczorem musical „Jesus Christ Superstar”. Produkcję przygotował specjalnie na tę okazję Teatr Muzyczny w Poznaniu. W roli głównej zobaczyliśmy Marka Piekarczyka.

Szczegółowa relacja na stronie.

Dzień 3 – 17 kwietnia

W drodze powrotnej zajechaliśmy do Lichenia, aby pokłonić się Matce Bożej Licheńskiej. W tamtejszej bazylice wzięliśmy udział w Eucharystii z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Józef Kowalczyk, prymas senior.

Na początku Mszy św. uczestnicy liturgii udali się w procesji wielkanocnej alejkami licheńskiego Sanktuarium, aby przejść przez Bramę Miłosierdzia, która w Niedzielę Miłosierdzia Bożego została poświęcona w Licheniu.

W homilii skierowanej do wiernych abp Kowalczyk przypomniał historyczny fakt, jakim było przyjęcie 1050 lat temu przez Polskę wiary chrześcijańskiej. Nawiązał do dziękczynnych uroczystości, jakie w czwartek trwały w Gnieźnie, na Ostrowie Lednickim, w piątek w Poznaniu, a w niedzielę w Licheniu.

Każdy z nas powinien znać datę swojego chrztu i upamiętniać tak, jak upamiętniamy datę chrztu naszego narodu w początkach naszej państwowości. datą, według badań historycznych, był dzień 14 kwietnia 966 roku. W tym roku obchodzimy jubileusz 1050 lat chrztu Polski

powiedział hierarcha.

Zdaniem Arcybiskupa chrzest Mieszka I ma wielkie znaczenie państwowotwórcze. Dzięki niemu Mieszko wprowadził swoich pobratymców w świat ludów kultury łacińskiej i uczynił ich obywatelami ludów chrześcijańskich.

Jego chrzcielnica stała się kolebką nowego narodu pozostając znakiem budującym jego tożsamość. Polska piastowska stała się krajem chrześcijańskim wspólnoty europejskiej. Tego faktu historycznego nie da się wymazać z naszej historii. Staliśmy się monarchią europejską dzięki temu, że Polska przyjęła chrzest. Należy pamiętać i przypominać, że Polska do wspólnoty krajów europejskich i chrześcijańskich została zaliczona 1050 lat temu. Od tamtej daty mamy tam nasz prawowity pełny głos, który został nam przyznany 1050 lat temu

powiedział hierarcha.

Po homilii zostały odnowione przyrzeczenia chrzcielne, a wierni zostali pokropieni wodą święconą. W uroczystościach w Licheniu wzięło udział ok. 3 tysiące wiernych.

http://www.lichen.pl/pl/24/n_1468/1050._rocznica_chrztu_polski

W uroczystościach uczestniczyli: al. Eugeniusz Vintou, dk. Daniel Plewka, dk. Grzegorz Zasłonka