Odpust św. Franciszka

           4 października przypada wspomnienie św. Franciszka z Asyżu. Z tego powodu wspólnota seminaryjna świętowała odpust, gdyż górna kaplica seminaryjna jest pod wezwaniem właśnie tego świętego.

            Kaplica jest niedużych rozmiarów, dlatego aby lepiej przeżywać nabożeństwo odpustowe prowadzona była transmisja na żywo, dzięki której licznie zebrani na korytarzu mogli widzieć obraz ze środka kaplicy. Na początku dk.Maciej Domańszczynski – administrator kaplicy, przywitał zgromadzonych, po czym rozpoczęła się uroczysta liturgia słowa. Przewodził jej dk.Mariusz Mucha, który we wstępie przypomniał krótko życiorys Giovanniego Bernardone, znanego dziś jako św.Franciszek. W homilii dk. Grzegorz Konopacki przywołał historię związaną z kaplica Matki Bożej Anielskiej. Jest to mała kapliczka pod Asyżem, podarowana św. Franciszkowi przez benedyktynów, którą nazywa się również „Porcjunkula” czyli „mała cząsteczka”. Mimo niewielkich rozmiarów, biedaczyna z Asyżu w niezwykły sposób doświadczał tam Boga. Podobnie klerycy związani są ze swoją mała kaplicą, która może pomieścić tylko kilka osób, jednakże jest mieszkaniem samego Boga.

         Po nabożeństwie wszyscy przeszli do refektarza seminaryjnego, aby świętować w wesołej atmosferze. Odpustowa kolację zwieńczył wspaniały tort zafundowany przez dyrektora administracyjnego, ks. Piotra Jurczaka. Odpust z roku na rok przybiera coraz piękniejszą i bardziej uroczystą formę co niezmiernie cieszy i sprawia, że 4 października pozostaje ważną datą w kalendarzu seminaryjnym.

al. Rafał Oleksiuk