Christus regnat !

              Z tegoroczną Uroczystością Chrystusa Króla kojarzyć się nam będzie zapewne Intronizacja Jezusa Chrystusa na Króla Polski oraz zamknięcie Drzwi Świętych w Watykanie przez papieża Franciszka. Jednakże tego dnia w naszej diecezji miało więcej ciekawych wydarzeń. 20 listopada 2016 r. swoje święto patronalne obchodziło Wyższe Seminarium Duchowne, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oraz Akcja Katolicka.

             Świętowaniu kleryków towarzyszyła, bardziej uroczysta niż zwykle liturgia godzin, rozpoczęta nieszporami w sobotę wieczorem, a kontynuowana w niedzielę jutrznią, modlitwą południową i godziną czytań. O godz. 15 w katedrze rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył ks. bp Tadeusz Pikus. Podczas Mszy biskup ustanowił w kandydaturze do diakonatu i kapłaństwa alumnów V roku: al. Sylwestra Grzeszczuka z par. Podwyższenia Krzyża Świętego w Czartajewie, al. Bartosza Margańskiego z par. Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim, al. Michała Sawickiego z par. św. Stanisława BM w Skrzeszewie, al. Mateusza Ujazdowskiego z par. św. Wawrzyńca w Korytnicy. Obrzęd kandydatury wprowadził papież Paweł VI, który w motu proprio „Ad pascendum” pisał: „Ten, kto pragnie przyjąć Diakonat lub Prezbiterat, wyjawia publicznie swoją wolę ofiarowania się Bogu i Kościołowi dla wykonywania przyjmowanych święceń. Kościół ze swej strony przyjmuje tę ofiarę, a tego, który ją składa, wybiera i wzywa, by przygotował się do przyjęcia święceń. W ten też sposób zostaje on prawnie włączony do grona kandydatów do Diakonatu i Prezbiteratu”.

             Tego dnia przyrzeczenie złożyli również nowi członkowie KSM. Młodzież, która przygotowywał się do tego dnia podczas trzydniowych rekolekcji, publicznie wyraziła gotowość do „pracy nad sobą, aby móc całym życiem wiernie służyć Bogu , Kościołowi i Ojczyźnie, czynić dobrze ludziom, być dobrym członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.” Również Akcja Katolicka wzbogaciła się tego dnia o nowych członków, którzy chcą aktywnie działać, by wraz z hierarchią kościelną realizować misję apostolską oraz budować Kościół Chrystusowy. Na koniec Mszy odczytano Akt Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana.

            Ogłoszenie królowania Jezusa napełnia radością, ale również stawia przed nami zadanie do pracy nad sobą, gdyż jak pisał Orygenes: Co zaś dotyczy samego królestwa Bożego, należy pamiętać, że jak „sprawiedliwość nie ma nic wspólnego z niesprawiedliwością” ani też jak „nic wspólnego nie ma światło z ciemnością”, ani wreszcie jak nie ma „wspólnoty Chrystusa z Belialem”, tak też królestwo Boże jest nie do pogodzenia z królestwem grzechu. Jeśli zatem chcemy, aby Bóg w nas królował, „niechaj grzech nie króluje w naszym śmiertelnym ciele”, ale raczej zadajmy śmierć „temu, co jest przyziemne w naszych członkach”, by wydać owoce Ducha. Wtedy Pan przechadzać się będzie w nas, jakby w duchowym raju”

 

al. Rafał Oleksiuk

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”71″ sortorder=”1423,1424,1425,1432,1427,1428,1426,1430,1429,1434,1431,1433,1435,1436,1437″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”3″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” ngg_triggers_display=”never” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]