Jam jest Niepokalane Poczęcie

       W kalendarzu seminaryjnym 8 grudnia to szczególny dzień. Kościół katolicki obchodzi tego dnia Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Nasza wspólnota każdego roku spotyka się w auli seminaryjnej, aby uczcić Matkę Najświętszą. Tego dnia wystawiane jest Misterium które przygotowują alumni kursu IV.

      Nasze świętowanie rozpoczęliśmy od Mszy Świętej o godzinie 10. Modliliśmy się szczególnie za Ruch Światło Życie, które w tym dniu obchodzi swoje święto patronalne. Następnie od godz. 12 do 13 zebraliśmy się w kaplicy seminaryjnej na Godzinę Łaski. Wypraszaliśmy w tym szczególnym czasie potrzebne dary dla nas i całego świata.

     O godzinie 18.00 uczestniczyliśmy w Akatyście ku czci Bogurodzicy. Jest to tradycyjna modlitwa kościołów wschodnich. Wraz z chórem śpiewa się specjalne wezwania. Cała modlitwa odbywa się na stojąco przed ikoną.

     Wieczorem o godzinie 20.00 zostało wystawione Misterium o Niepokalanym Poczęciu NMP. W tym roku wydarzenie to miało szczególny wymiar. Zostały zaproszone na nie wszystkie siostry zakonne z naszej Diecezji. Spotkało się to z pozytywnym odzewem ze strony sióstr. Były przedstawicielki prawie wszystkich klasztorów. Na początku ks. prał Tadeusz Syczewski, rektor seminarium skierował do wszystkich słowo wstępne.  Wyraził w nim ogromną radość z obecności wszystkich zaproszonych gości.

      Misterium składało się z trzech scen. W pierwszej z nich, św. Jan Apostoł opowiadał swoim uczniom o Matce Bożej. Następnie odegrana została scena przesłuchania Franciszka- pastuszka z Fatimy, któremu objawiła się Matka Boża w roku 1917. Trzecia scena przedstawiała rozmowę papieża Jana Pawła II z prymasem kardynałem Wyszyńskim podczas pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny.

       Misterium zakończyło słowo pasterskie i błogosławieństwo  księdza biskupa Antoniego Dydycza, biskupa seniora. Ksiądz biskup wyraził w nim wdzięczność aktorom oraz zebranym gościom. Na koniec wszyscy spotkaliśmy się przy słodkim pączku i kawie, aby wspólnie przedłużyć radosne świętowanie.

al. Michał Siduniak

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”73″ sortorder=”1481,1475,1483,1477,1476,1478,1479,1482,1480,1484,1485,1486,1487,1488,1489″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”25″ number_of_columns=”3″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” ngg_triggers_display=”never” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]