Grudniowy wieczór wiary w WSD

         15 grudnia odbył się ostatni w tym roku wieczór wiary z adoracją dla chłopców w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. Postacią, która towarzyszyła nam w grudniu był Zacheusz. Ta postać zwierzchnika celników, o którym czytamy na kartach Ewangelii, była również przedmiotem rozważań papieża Franciszka podczas homilii na podkrakowskich Brzegach w sierpniu tego roku. Zacheusz – człowiek z nieciekawą, grzeszną przeszłością musiał pokonać wiele przeszkód, by spotkać się z Jezusem. Franciszek wymienia trzy główne przeszkody: niska samoocena, strach przed ośmieszeniem i szemrzący tłum. Podczas adoracji oraz  konferencji, wygłoszonej przez dk. Mariusza Muchę, próbowaliśmy znaleźć odpowiedź na pytanie jak pokonać podobne przeszkody, które uniemożliwiają nam spotkanie z Jezusem. Podczas  wieczoru wiary przywoływaliśmy historię współczesnych ludzi, którzy podobnie jak Zacheusz mierzą się z przeszkodami na drodze wiary.

        Mogliśmy zobaczyć, że historia Zacheusza ma uniwersalne, pełne nadziei przesłanie do ludzi wszystkich czasów. Papież Franciszek, komentując tę ewangelię podczas ŚDM mówił: „Pan nie chce zostać tylko w tym pięknym mieście czy w miłych wspomnieniach, ale chce przyjść do twego domu, być obecnym w twoim codziennym życiu: w nauce, studiach i pierwszych latach pracy, przyjaźniach i uczuciach, planach i marzeniach. (…) Jezus prosząc, by mógł przyjść do twego domu, jak to uczynił w przypadku Zacheusza, wzywa cię po imieniu. Twoje imię jest Mu drogie. Imię Zacheusz w ówczesnym języku przywoływało pamięć Boga. Zaufajcie pamięci Boga. Jego pamięć nie jest «twardym dyskiem», który rejestruje i zapisuje wszystkie nasze dane, ale czułym współczującym sercem, które cieszy się, trwale usuwając wszelkie nasze ślady zła. Spróbujmy teraz także i my naśladować wierną pamięć Boga i strzec dobra, które otrzymaliśmy w tych dniach”.

       Cieszymy się, że Seminaryjne Wieczory Wiary w minionym roku cieszyły się tak dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży i jesteśmy wdzięczni wszystkim tym, którzy umożliwiają przyjazd chłopców do Drohiczyna. Wszelkie informacje o kolejnych spotkaniach można śledzić na stronie internetowej seminarium.

al. Rafał Oleksiuk

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”75″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”3″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” ngg_triggers_display=”never” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]