Święcenia diakonatu 2018

Diakonat to pierwszy stopień święceń kapłańskich. Diakon w czasie Mszy św. asystuje biskupowi lub kapłanowi, czyta Ewangelię, głosi homilię, może prowadzić pogrzeb, udzielać sakramentu chrztu św. Strój liturgiczny diakona to stuła założona na skos przez lewe ramię, dalmatyka wkłdana na stułę i alba.

W dniu 1 czerwca w Siemiatyczach-Stacji, miała miejsce uroczysta Msza Św. pod przewodnictwem Pasterza naszej diecezji ks. bp Tadeusza Pikusa.

Po homilii akolici złożyli przed ordynariuszem diecezji przyrzeczenia. Następnie każdy z wybranych klęcząc przed swoim pasterzem włożył swoje złożone dłonie w dłonie biskupa, przyrzekając mu przy tym cześć i posłuszeństwo. Po nałożeniu rąk i modlitwie konsekracji k

siędza biskupa nad kandydatami, który prosił o dary Ducha Św. potrzebnych do pełnienia tej świętej służby, nastąpiła Litania do Wszystkich Świętych w czasie której diakoni padli na twarz. Jest to wyraz głębokiego uniżenia się przed Bogiem i znakiem głębokiej modlitwy. Później nastąpiło nałożenie rąk w milczeniu przez księdza biskupa oraz znak pokoju. Pasterz podawał każdemu z wyświęconych księgę Ewangelii mówiąc: „Przyjmij Chrystusową Ewangelię, której głosicielem się stałeś; wierz w to, co będziesz czytać, nauczaj tego, w co uwierzysz, i wypełniaj to, czego będziesz nauczać.”

Na koniec obrzędu święceń nowo wyświęceni diakoni założyli na siebie stuły na sposób diakoński i dalmatykę. Na koniec Mszy nowi diakoni wyrazili swoją wdzięczność zebranym za wkład, który został wniesiony w dotychczasową formację.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”150″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”100″ number_of_columns=”3″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” ngg_triggers_display=”never” order_by=”filename” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]