Zaproszenie na seminaryjny wieczór wiary

Zaproszenie na rekolekcje dla młodzieży męskiej

W dniach 27 – 29 grudnia w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie organizowane są rekolekcje dla młodzieży męskiej ze szkół średnich i młodzieży pomaturalnej.

  1. W rekolekcjach mogą wziąć udział mężczyźni, którzy ukończyli już szkołę podstawową.
  2. Konieczne jest też zapisanie się na rekolekcje poprzez formularz internetowy dostępny do dnia 21 grudnia włącznie.
  3. Udział w rekolekcjach jest bezpłatny.
  4. Uczestnicy mają zapewnione zakwaterowanie i pełne wyżywienie w seminarium od kolacji 27 grudnia (godz. 18.00) do obiadu 29 grudnia.
  5. Podczas pobytu opiekę duchową nad uczestnikami rekolekcji pełnią przełożeni seminarium. Rekolekcje prowadzi ks. Robert Grzybowski.
  6. Uczestnicy zabierają ze sobą na rekolekcje Pismo Święte.

Link do zapisów:

https://forms.gle/VpKRnToQkzNK8dNc8

Zaproszenie na seminaryjny wieczór wiary

Zaproszenie na seminaryjny wieczór wiary

Obłóczyny 2025

W dniu św. Łukasza, 18 października 2025 roku, w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbyły się obłóczyny alumna trzeciego roku Dominika. Uroczystości przewodniczył Jego Ekscelencja Piotr Sawczuk – biskup drohiczyński.

W homilii podkreślił on, że przyjęcie sutanny jest ważnym momentem w formacji seminaryjnej – zewnętrznym znakiem wewnętrznej przemiany i oddania Chrystusowi. Sutanna, jak mówił, jest świadectwem miłości do Jezusa i gotowości do służby.

Po błogosławieństwie stroju przez biskupa alumn przy pomocy swojego proboszcza, ks. kan. Henryka Sączka, po raz pierwszy przywdział sutannę. Na zakończenie słowa wdzięczności wypowiedzieli alumn Dominik oraz rektor seminarium. W uroczystości uczestniczyli kapłani, siostry zakonne, alumni oraz rodzina i przyjaciele nowo obłóczonego.

Rozpoczęcie roku akademickiego 2025/2026

W czwartek, 2 października 2025 roku, odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2025/2026 w naszym Seminarium.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta, podczas której Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup dr Piotr Sawczuk wygłosił słowo do zgromadzonych. Następnie w auli seminaryjnej głos zabrał Jego Magnificencja Ksiądz Kanonik Jarosław Przeździecki, rektor seminarium, który powitał wszystkich uczestników.

Ksiądz Kanonik Dariusz Kucharek, Ojciec Duchowny, odczytał protokół sprawozdawczy z minionego roku akademickiego, po czym odbyła się immatrykulacja alumna pierwszego roku – alumna Mateusza.

Wykład inauguracyjny pt. „Odpusty w Roku Jubileuszowym” wygłosił Ksiądz dr Jan Słomiński.
Uroczystość zakończyła się wspólnym obiadem w seminaryjnym refektarzu.

Niech nowy rok akademicki będzie czasem łaski, wzrostu i wytrwałości w powołaniu.

Zmarł biskup senior Diecezji Drohiczyńskiej

Kuria diecezjalna w Drohiczynie z głębokim żalem informuje, że 14 września br. w wieku 87 lat odszedł do Domu Ojca śp. bp Antoni Pacyfik Dydycz OFMCap. – biskup senior diecezji drohiczyńskiej.

Szczegółowe informacje na temat uroczystości pogrzebowych zostaną podane w najbliższym czasie.

Powierzajmy Miłosierdziu Bożemu duszę śp. bp. Antoniego Dydycza wypraszając Mu łaskę życia wiecznego.

ks. Marcin Gołębiewski
Rzecznik prasowy Diecezji Drohiczyńskiej

Myślisz o kapłaństwie?

Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie to miejsce, gdzie młodzi mężczyźni odkrywają swoje powołanie, wzrastają w wierze i przygotowują się do służby Kościołowi.

Seminarium to:

  • codzienna modlitwa i Eucharystia

  • studium filozofii i teologii

  • wspólnota braci idących razem

  • doświadczenie posługi duszpasterskiej

Jeśli w Twoim sercu rodzi się pytanie: „Panie, co chcesz, abym czynił?” – nie zwlekaj. Być może Bóg zaprasza właśnie Ciebie!

„Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało” (Mt 9,37).


Zakończenie roku akademickiego 2024/2025

W naszym Seminarium Duchownym zakończyliśmy kolejny rok formacji i nauki. To czas wdzięczności Bogu za dar powołań, wspólnoty oraz wszystkie łaski, którymi nas obdarzył w tym roku akademickim.

Wydarzenie to miało szczególny charakter, ponieważ połączyliśmy je z uroczystym świętowaniem imienin Księdza Biskupa Antoniego Pacyfika Dydycza – Biskupa Seniora . Była to okazja, by wyrazić naszą wdzięczność za jego obecność, świadectwo wiary i pasterską troskę.

Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają nasze Seminarium modlitwą i dobrym słowem. Prosimy o dalsze duchowe towarzyszenie, abyśmy mogli wzrastać w powołaniu i jak najlepiej przygotować się do służby Kościołowi.

Posługi lektoratu i akolitatu

W sobotę 29 marca w seminaryjnej kaplicy bp Piotr Sawczuk, udzielił posługi lektoratu alumnom III roku i posługi akolity alumnowi  IV roku.

Biskup przypomniał podczas homilii zadania nowo ustanowionych. Lektorzy mają proklamować Słowo Boże, a przede wszystkim pogłębiać je i wprowadzać w swoje życie. Zadaniem akolity jest między innymi zanoszenie Chrystusa potrzebującym oraz pogłębianie wiary w Jego realną obecność podczas Eucharystii.

tekst: al. Mateusz Stępkowski

zdjęcia: al. Dominik Gołoś