Zaproszenie na rekolekcje dla młodzieży męskiej
W dniach 27 – 29 grudnia w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie organizowane są rekolekcje dla młodzieży męskiej ze szkół średnich i młodzieży pomaturalnej.
- W rekolekcjach mogą wziąć udział mężczyźni, którzy ukończyli już szkołę podstawową.
- Konieczne jest też zapisanie się na rekolekcje poprzez formularz internetowy dostępny do dnia 21 grudnia włącznie.
- Udział w rekolekcjach jest bezpłatny.
- Uczestnicy mają zapewnione zakwaterowanie i pełne wyżywienie w seminarium od kolacji 27 grudnia (godz. 18.00) do obiadu 29 grudnia.
- Podczas pobytu opiekę duchową nad uczestnikami rekolekcji pełnią przełożeni seminarium. Rekolekcje prowadzi ks. Robert Grzybowski.
- Uczestnicy zabierają ze sobą na rekolekcje Pismo Święte.
Link do zapisów:
https://forms.gle/VpKRnToQkzNK8dNc8


Rozpoczęcie roku akademickiego 2025/2026
W czwartek, 2 października 2025 roku, odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2025/2026 w naszym Seminarium.
Uroczystości rozpoczęła Msza Święta, podczas której Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup dr Piotr Sawczuk wygłosił słowo do zgromadzonych. Następnie w auli seminaryjnej głos zabrał Jego Magnificencja Ksiądz Kanonik Jarosław Przeździecki, rektor seminarium, który powitał wszystkich uczestników.
Ksiądz Kanonik Dariusz Kucharek, Ojciec Duchowny, odczytał protokół sprawozdawczy z minionego roku akademickiego, po czym odbyła się immatrykulacja alumna pierwszego roku – alumna Mateusza.
Wykład inauguracyjny pt. „Odpusty w Roku Jubileuszowym” wygłosił Ksiądz dr Jan Słomiński.
Uroczystość zakończyła się wspólnym obiadem w seminaryjnym refektarzu.
Niech nowy rok akademicki będzie czasem łaski, wzrostu i wytrwałości w powołaniu.





Zmarł biskup senior Diecezji Drohiczyńskiej
Kuria diecezjalna w Drohiczynie z głębokim żalem informuje, że 14 września br. w wieku 87 lat odszedł do Domu Ojca śp. bp Antoni Pacyfik Dydycz OFMCap. – biskup senior diecezji drohiczyńskiej.
Szczegółowe informacje na temat uroczystości pogrzebowych zostaną podane w najbliższym czasie.
Powierzajmy Miłosierdziu Bożemu duszę śp. bp. Antoniego Dydycza wypraszając Mu łaskę życia wiecznego.
ks. Marcin Gołębiewski
Rzecznik prasowy Diecezji Drohiczyńskiej
Myślisz o kapłaństwie?
Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie to miejsce, gdzie młodzi mężczyźni odkrywają swoje powołanie, wzrastają w wierze i przygotowują się do służby Kościołowi.
Seminarium to:
-
codzienna modlitwa i Eucharystia
-
studium filozofii i teologii
-
wspólnota braci idących razem
-
doświadczenie posługi duszpasterskiej
Jeśli w Twoim sercu rodzi się pytanie: „Panie, co chcesz, abym czynił?” – nie zwlekaj. Być może Bóg zaprasza właśnie Ciebie!
„Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało” (Mt 9,37).
Zakończenie roku akademickiego 2024/2025
W naszym Seminarium Duchownym zakończyliśmy kolejny rok formacji i nauki. To czas wdzięczności Bogu za dar powołań, wspólnoty oraz wszystkie łaski, którymi nas obdarzył w tym roku akademickim.
Wydarzenie to miało szczególny charakter, ponieważ połączyliśmy je z uroczystym świętowaniem imienin Księdza Biskupa Antoniego Pacyfika Dydycza – Biskupa Seniora . Była to okazja, by wyrazić naszą wdzięczność za jego obecność, świadectwo wiary i pasterską troskę.
Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają nasze Seminarium modlitwą i dobrym słowem. Prosimy o dalsze duchowe towarzyszenie, abyśmy mogli wzrastać w powołaniu i jak najlepiej przygotować się do służby Kościołowi.




Posługi lektoratu i akolitatu
W sobotę 29 marca w seminaryjnej kaplicy bp Piotr Sawczuk, udzielił posługi lektoratu alumnom III roku i posługi akolity alumnowi IV roku.
Biskup przypomniał podczas homilii zadania nowo ustanowionych. Lektorzy mają proklamować Słowo Boże, a przede wszystkim pogłębiać je i wprowadzać w swoje życie. Zadaniem akolity jest między innymi zanoszenie Chrystusa potrzebującym oraz pogłębianie wiary w Jego realną obecność podczas Eucharystii.
tekst: al. Mateusz Stępkowski
zdjęcia: al. Dominik Gołoś
















