Pater hemon, ho en toisouranois…

Tymi słowami zaczyna się modlitwa „Ojcze Nasz” w języku greckim, czyli tak jak przekazali nam ją ewangeliści. Rozważania modlitwy Pańskiej, były tematem przewodnim rekolekcji na rozpoczęcie nowego roku akademickiego, które odbyły się w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie w dniach 25 – 28 września. Rekolekcje prowadził ks. dr Wojciech Kardyś, biblista posługujący w diecezji pelplińskiej.

„Coś co znamy na pamięć, może okazać się dla nas całkiem nieznane”. – powiedział dziekan alumnów, dk. Beniamin Sęktas, podczas podziękowań dla rekolekcjonisty. Rzeczywiście ks. Wojciech przeprowadził kleryków poprzez każdą z siedmiu próśb zawartych w „Ojcze Nasz”, ukazując ich dokładną egzegezę, ale również płynące z nich przesłanie duchowe i konkretne wskazówki duszpasterskie.

Tradycyjnym elementem rekolekcji jest silentium sacrum, czyli święte milczenie, które rekolektanci zachowują przez cały czas ćwiczeń duchowych. Już w księdze Koheleta możemy przeczytać: „Jest czas milczenia i czas mówienia.” (Koh 3,7) Poza słuchaniem nauk oraz modlitwą, właśnie milczenie jest kolejnym elementem mającym formować i przemieniać sumienia. Nie jest łatwym zadaniem wytrwać w milczeniu 4 dni, gdyż obecne społeczeństwo jest wręcz ogłuszane przez hałas świata pędzącego za sprawami ulotnymi. Papież Benedykt XVI, zwracając się do mnichów, którzy większość życia spędzają w ciszy, stwierdził nawet, iż „mówi się o mutacji antropologicznej. Niektórzy ludzie nie są już w stanie pozostawać dłużej w ciszy i samotności”. Alumnom udało się jednak przeżyć rekolekcje w ciszy i modlitewnym skupieniu, więc można mieć nadzieję, że przyniosą one błogosławione owoce w nadchodzącym roku akademickim.

 

al. Rafał Oleksiuk

[ngg src=”galleries” ids=”191″ display=”basic_thumbnail” thumbnail_crop=”0″ number_of_columns=”2″ show_slideshow_link=”0″]